סוגי מוצצים לתינוק ואיך נדע מהו הנכון עבורם?

כאשר תינוק נולד, מוצץ הוא אחד הפרטים החשובים. המוצץ הוא מה שיאפשר לכם לישון בלילה, אך התפקיד שלו לא מסתיים בזה. המוצץ גם נועד להרגיע את התינוק ולתת לו תחושה נעימה בצורה מהירה. בחירה של מוצץ צריכה להתייחס למספר גורמים רלוונטיים כדי שתבחרו את המוצץ המתאים ביותר.
סוגי מוצצים לתינוק

תפקידו של המוצץ:

מלבד השקט הרב שהמוצץ יוכל להקנות לכם ובשל כך הוא יהיה אחד הפריטים המועדפים עליכם, יש לו גם תפקיד חשוב בהתפתחות של הפה והלסת של התינוק. מוצצים לתינוקות צריכים להבחן מכמה כיוונים אך עם זאת לא כל הפרטים חשובים באותה מידה.

לפי שיורדים לפרטים כאלה ואחרים חשוב מאוד שהמוצצים לתינוקות שאתם קונים לילדים שלכם יעמדו בתקנים המחמירים ביותר כדי לשמור על הבטיחות של הילדים. זכרו, לפני כל הדברים הבריאות של התינוקות צריכה להיות מעל הכל.

תנו לתינוק להחליט:

לפני שנתחיל בפירוט של הנתונים השונים, חשוב לזכור שקודם כל מי שקובע באיזה מוצץ לעשות שימוש הוא התינוק שלכם. אם אתם רואים שיש סוג מסוים שאליו התינוק שלכם יותר נמשך, אל תנסו לשנות את המצב בכוח ופשוט תתנו לו את המוצץ שאותו הוא מעדיף. תינוקות יודעים הכי טוב מה מתאים להם ואל תנסו לשנות את הבחירה שלהם בכוח.

סוגי מוצצים:

המוצצים שקיימים בשוק עשויים בעיקר משני סוגי חומרים, לטקס וסיליקון. לכל אחד מהחומרים הללו יש יתרונות וחסרונות ונפרט אותם:

לטקס:

יתרונות חסרונות
היתרון הגדול של הלטקס הוא העמידות הרבה שלו. הלטקס הוא למעשה סוג של גומי והוא בעל עמידות רבה מאוד. העמידות הזאת מאפשרת לעשות בו שימוש גם עבור ילדים שכבר צמחו שיניים ונושכים את המוצץ. העובדה שהלטקס הוא חומר טבעי הופכת אותו להיות ידידותי לסביבה החיסרון המרכזי של הלטקס הוא העבודה שהוא דוהה בשמש. בנוסף, הסיכוי לזיהום במוצצי לטקס נחשב גבוה יותר מאשר במוצצים העשויים מסיליקון.

סיליקון:

יתרונות חסרונות
הסיליקון גם הוא חומר עמיד מאוד, ובניגוד ללטקס הוא גם עמיד בפני חום מה שמעניק לו יתרון על פני מוצץ הלטקס. הסיליקון הוא חומר רך במיוחד והוא נחשב נעים מאוד עבור התינוקות. הסיליקון יכול להיקרע יותר בקלות ולכן הוא נחשב פחות מתאים עבור ילדים בגילאים מתקדמים יותר. בנוסף, הוא חומר סינתטי ולכן אינו ידידותי לסביבה.

צורת המוצץ:

נתון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הצורה של המוצץ, כאשר ניתן למצוא מוצצים בצורה עגולה או כאלה בצורה שאינה סימטרית. ההמלצות הרווחות של איגודי הרופאים הם לעשות שימוש במוצא א סימטרי כיון שהוא מתאים בצורה טובה יותר לפנים של התינוק.

בטיחות:

כאשר בוחרים מוצצים לתינוקות חשוב גם להקפיד על בטיחות. אם המוצץ מחובר לבגדיו של הילד באמצעות רצועה חשוב מאוד לוודא שההיקף של הרצועה קצר יותר מההיקף של הצוואר של הילד, וזאת כדי למנוע מצב של חנק.

בנוסף, המוצץ צריך להיות מחובר בחיבור שלא מעורבות בו סיכות שונות שעלולות לגרום לפציעה של התינוק. ניתן גם למצוא מוצצים שיש להם פס זוהר וכך תוכלו למצוא אותם בצורה קלה יותר בלילה, בלי צורך לחבר את המוצץ אל התינוק.

אם המוצץ נפל חשוב לשטוף אותו היטב במים חמים כדי לוודא שהוא עבר חיטוי.

באיזו תדירות יש להחליף מוצצים?

חשוב להחליף מוצצים בתדירות קבועה, כדי להבטיח היגיינה ובטיחות לתינוק. באופן כללי, מומלץ להחליף מוצץ כל שלושה עד ארבעה חודשים, או קודם לכן אם מתגלים סימנים של פגיעה או נזק. סימנים אלה כוללים שינויים בצבע או צורה, סדקים, קרעים, או שאר סימנים של שחיקה. החלפה תכופה של מוצצים חשובה מכיוון שחומרים שחוקים או פגומים עלולים להיות מסוכנים ויכולים לגרום לחנק או לנזקים אחרים לתינוק.

ניקיון מוצצים

ניקיון תכוף ויסודי של המוצצים הוא חיוני לשמירה על בריאות התינוק. לניקוי מוצץ יש לשטוף אותו במים חמים וסבון עדין לאחר כל שימוש, ולוודא שהמוצץ נשטף ומתייבש היטב לפני השימוש הבא. כמו כן, מומלץ לחטא את המוצץ באופן קבוע, פעם בשבוע לפחות, על ידי רתיחה במים למשך חמש דקות. חשוב לבדוק את המוצץ לאחר הרתיחה ולוודא שהוא לא נפגם ושהוא נשאר במצב טוב לשימוש. שמירה על ניקיון המוצצים תסייע במניעת התפתחות חיידקים ווירוסים העלולים לגרום לתינוק לחלות.

לסיכום:

בחירה של מוצץ צריכה לקחת בחשבון הן את החומר שממנו עשוי המוצץ והן את הצורה שלו. אם אתם מזהים העדפה ברורה אצל התינוק אל תלחמו אתו ותנו לו את מה שהוא מעדיך. בנוסף, הקפידו על כללי הבטיחות השונים.

הרשמה לניוזלטר
Picture of צוות baby-safety
צוות baby-safety

הצוות מביא את התכנים החשובים ביותר, ומשקיע במחקר ובכתיבה כדי לתת לכם את המידע העדכני ביותר.

שטחי פרסום/קניית קישור

מעל 2,600 כניסות אורגניות בחודש לאתר,
מקהל ממוקד של הורים לילדים ותינוקות.
אתר עם תוכן איכותי בלבד!