האם הליכונים מזיקים או תורמים לתינוק?

עולם המוצרים לתינוקות הוא עולם מורכב. יש הרבה מוצרים ואביזרים לתינוקות שהדעות חלוקות באשר למידת הנחיצות שלהם, הליכונים לתינוקות אינם יוצאים מהכלל בעניין הזה. לצד זאת נראה שרוב הדעות נוטות לכיוון הגישה שההליכונים מסוכנים לתינוק. בקנדה למשל נאסרה מכירת הליכונים ויש מדינות עם תהליכי דומים של איסור מכירה בחוק. אל מול נטייה זו אנו רואים שקניית הליכונים נשארה פופולארית מאד. יש כאן פער שננסה ליישב אותו.
הליכון לתינוק

סוגי הליכונים

בואו נכיר את סוגי ההליכונים הקיימים. ישנם שני סוגים, הליכון ישיבה והליכון הליכה.

הליכון ישיבה הינו לשלב מוקדם יותר של תינוק שטרם יודע לעמוד (בסביבות גיל ½ שנה), התינוק יושב בתוך אוכף ישיבה ורגליו דוחפות את ההליכון.

$69.99
במלאי
3 used from $59.39
as of מאי 30, 2024 9:28 pm
Amazon.com
עודכן לאחרונה ב- מאי 30, 2024 9:28 pm

הליכון הליכה הינו לגיל שבו התינוק כבר עומד (לרוב בסביבת גיל שנה) והוא כבר יכול לתרגל הליכה. ביחס להליכון ישיבה, נראה כי רוב הדעות טוענות שהוא לא בריא ועלול לפגוע בשלב ההתפתחותי של התינוק, לעומת ההליכון הליכה ששם הדעות פחות נחרצות. אנו נתמקד בהליכון הליכה.

עודכן לאחרונה ב- מאי 30, 2024 9:28 pm

טענה רפואית התפתחותית נגד הליכון לתינוק

בבסיס טענה זו עומדת ההבנה שבתחילת שלב ההליכה, בצעדים ראשונים, התינוק דווקא הולך יותר הצידה ופחות קדימה וכי הקושי בתהליך למידת הליכה הוא במציאת איזון בלי תמיכה. השימוש בהליכון לפי גישה זו מחייבת את התינוק ללכת קודם ישר ומונעת ממנו את האפשרות למציאת איזון בכוחות עצמו. כלומר הליכון לתינוק עלול לפגוע בתהליך הטבעי של צעדים ראשונים. במקום שימוש בהליכון מציעים תומכי הגישה לאפשר לתינוק להסתמך על אמצעים שהוא יכול למצוא דרכם באופן טבעי איזון, למשל, ספה או קיר.

סכנת פציעה

לאורך השנים הצטברו דיווחים רבים על  פציעות של תינוקות עקב תאונות שהתרחשו עם הליכונים לתינוקות. בין הפציעות דווח על נפילה במדרגות, פגיעה מקצה שולחן, חבלה עקב משיכת מפה וחפץ שהיה עליה פגע בתינוק. אין מידע מדויק בעניין וקשה להצביע על הכמות, אך בהחלט יש מקרים של היפגעות. הבעיה העיקרית המתוארת היא שלתינוק אין יכולת לעצור את ההליכון ולפעמים הוא נכנס למהירות גבוהה ולמי שמשגיח עליו אין מספיק זמן לתפוס אותו.

עודכן לאחרונה ב- מאי 30, 2024 9:28 pm

אז למה כן הליכונים?

כי הליכונים לתינוקות מאפשרים לתינוקות טווח רחב יותר לגלות את הסביבה, תינוקות בשלב הזה מאד סקרניים ולכן מאד אוהבים את ההליכון. בנוסף הרבה הורים מאמינים שהם משגיחים כל הזמן ברמה גבוהה על התינוק, עוד בימי הזחילה ולכן הטענה שצריכים השגחה גבוהה בשימוש בהליכון לא באמת משנה.

טענה נוספת המעודדת את השימוש בהליכונים היא כי הורים רואים תינוקות ממשפחות אחרות שכן השתמשו בהליכון וזה קידם את ההליכה שלהם ולא נראה שנגרם להם איזה שהוא נזק.


מנגנוני בטיחות

כיום, בכדי לצמצם סכנה של פגיעה מיוצרים הליכונים לתינוקות שהם רחבים יותר ממעבר דלת וכן מותקנים בהם מעצורים שניתן להפעיל אותם בכדי להאט את תנועת ההליכון ולמנוע מצב של מהירות גבוהה. 

לסיום,

הצגנו לפניכם טענות בעד ונגד שימוש בהליכונים, אולם, בסופו של דבר אתם ההורים, אתם מכירים את עצמכם ואת סביבת הבית וההחלטה שלכם תהיה הטובה ביותר. בהצלחה.

הרשמה לניוזלטר
Picture of צוות baby-safety
צוות baby-safety

הצוות מביא את התכנים החשובים ביותר, ומשקיע במחקר ובכתיבה כדי לתת לכם את המידע העדכני ביותר.

שטחי פרסום/קניית קישור

מעל 2,600 כניסות אורגניות בחודש לאתר,
מקהל ממוקד של הורים לילדים ותינוקות.
אתר עם תוכן איכותי בלבד!