כל מה שצריך לדעת על מערכת למניעת שכחת ילדים

המושג "מערכות למניעת שכחת ילדים ברכב" עלה לכותרות בחודשים האחרונים עקב העברת החוק המחייב הורים להתקין מערכות אלה ברכבם. בכל שנה נפטרים כ-3 או 4 תינוקות בצורה נוראית זו, מוות אשר מערכות פשוטות למניעת שכחת ילדים היו יכולות למנוע. במאמר זה נסקור בקצרה את המערכות הקיימות בשוק, ונציין מספר דברים חשובים בבואנו לבחור מערכת למניעת שכחת ילדים.
מניעת שכחת ילדים מכשיר

מערכות למניעת שכחת ילדים – המצב הפוליטי

בתאריך 1.3.22 נכנסה לתוקף התקנה המחייבת הורים להתקין ברכבם מערכות למניעת שכחת ילדים. תקנה זו התקבלה לאחר ביקורת ציבורית על כך שהמערכת שנבחרה הינה יקרה וכי היא מונעת משיקולים פוליטיים. עם זאת, לעת עתה המשטרה נמנעת מלאכוף תקנה זו, על אף כניסתה לתוקף באופן חוקי, ונראה כי בזמן הקרוב נראה התפתחויות נוספות בנושא.

אילו מערכות למניעת שכחת ילדים קיימות?

המערכת הנפוצה ביותר הינה מערכת המבוססת על חיבור Bluetooth בין מכשיר הטלפון של ההורה לבין המערכת. המערכת מותקנת בכרית תחת מושב הבטיחות ומזהה מקרים בהם ההורה התרחק מרכבו והילד עדיין נמצא במושב הבטיחות. המערכת מפעילה אזעקה בפלאפון של ההורה או מתקשרת למספר אשר הוגדר אצלה.

מערכות נוספות למניעת שכחת ילדים

ישנן מערכות המזכירות לנהג להוציא את ילדו בעת הדממת המנוע או בעת התרת חגורת הבטיחות של מושב הנהג. כמובן שבמידה והנהג לא הוציא את התינוק ממושבו המערכת תמשיך להתריע עד להוצאת הילד.
קיימות מערכות למניעת שכחת ילדים המונעות את האפשרות של נעילת הרכב בעת זיהוי של תינוק במושב האחורי (באמצעות חיישני לחץ או חיישני תנועה).


ישנן מערכות המתחברות למחזיק המפתחות של הרכב, ומזהות את המרחק בינו לבין החיישן המצוי בכיסא התינוק. במידה והמרחק גדול והחיישן מצביע על נוכחות של תינוק ברכב – ההתקן המורכב על מפתחות הרכב יצפצף.

כמה עולה מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב?

כמובן שהמחיר משתנה בהתאם לרמת המורכבות והאיכות של המערכת, אולם באופן כללי ניתן לומר שטווח המחירים נע בין 70 ₪ ל-300 ₪. הסאגה הפוליטית סביב התקנה הובילה בתחילה לעלייה משמעותית במחירי המערכות, אולם לאחר ביטול האכיפה המחירים צנחו ונראה שהם ימשיכו להשתנות עקב התהפוכות הפוליטיות.

מערכות למניעת שכחת ילדים המשולבות במושב הבטיחות

ישנם כיסאות בטיחות אשר מגיעים עם מערכת למניעת שכחת ילדים המשולבת בכיסא עצמו. שילוב זה הינו אידיאלי מכיוון שהוא מונע את האפשרות שהכרית או התוסף של המערכת יפגע בתפקוד הכיסא, אולם יש להקפיד שהמערכת המותקנת איכותית ושהיא עומדת בסטנדרטים של מכוני התקנים השונים.

אילו דברים חשוב לבדוק בבואנו לקנות מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב

  • סגנון התראה – בחרו את סוג המערכת המתאים ביותר עבורכם – במידה ואתם צמודים למכשיר הסלולארי כדאי לבחור במערכות השולחות התרעה באופן זה, ובמידה ואנשים רבים נוהגים ברכב כדאי להתחבר דווקא למחזיק המפתחות.
  • מצב סוללה – רובן של המערכות עובדות על סוללות, וחשוב לוודא האם וכיצד המערכת נותנת חיווי כאשר הסוללה חלשה.
  • תו תקן – אמנם אין עדיין תו תקן ישראלי למערכות אלה, אולם ניתן להתבסס על תקנים של מדינות אחרות ובמיוחד איטליה היות והיא המדינה היחידה כיום אשר קיימת בה חובת התקנה למערכות אלה.
הרשמה לניוזלטר
Picture of צוות baby-safety
צוות baby-safety

הצוות מביא את התכנים החשובים ביותר, ומשקיע במחקר ובכתיבה כדי לתת לכם את המידע העדכני ביותר.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

שטחי פרסום/קניית קישור

מעל 2,600 כניסות אורגניות בחודש לאתר,
מקהל ממוקד של הורים לילדים ותינוקות.
אתר עם תוכן איכותי בלבד!